دسته بندی: داستانهای کوتاه و عبرت آموز

آبا۲۶۱۳۹۳

چسبیدن زن و مرد نامحرم!

«بسم الله الرحمن الرحیم»

روزى در مراسم حجّ و طواف کعبه الهى، زنى چون دیگر مسلمان‌ها مشغول طواف کردن بود، در حالتى که دستش از آستین لباسش بیرون و نمایان بود، که ناگاه مرد بوالهوسى – که او نیز مشغول طواف کعبه الهى بود – چشمش به آن زن افتاد و دید که دستش نمایان است، نزدیک او آمد و دست خود را بر روى مُچ دست زن کشید…

در این لحظه به قدرت خداوند متعال دست مرد – هوس باز – به دست آن زن – بى مبالات – چسبیده شد؛ و هر چه تلاش کردند نتوانستند دست خود را از یکدیگر جدا سازند.

افرادى که در حال طواف بودند، اطراف این زن و مرد جمع شدند و هرکس به نوعى فعالیّت کرد تا شاید دست هاى این دو نفر را از یکدیگر جدا کنند، ولى سودى نبخشید؛ و در اثر ازدحام جمعیت، طواف قطع گردید. و بعد از آنکه ناامید گشتند، فقهاء و قضات آمدند و هر یک به شکلى نظریّه اى صادر کرد:
بعضى گفتند: باید دست زن قطع شود؛ چون دستش را ظاهر گردانیده و سبب فساد و گناه شده است و برخى گفتند: بلکه مرد مقصّر است؛ و باید دست او قطع گردد.

بیشتر بخوانید

مهر۲۵۱۳۹۲

شوخی با نامحرم

بسم الله الرحمن الرحیم

نمونه ای از نهی از منکر امام باقر علیه السلام:   

ابوبصیر گوید:
در کوفه برای زنی قرآن می خواندم . یک بار در موردی با او شوخی کردم ! بعد از مدتی که به خدمت امام باقر رسیدم مرا مورد مذمت و سرزنش قرار داد و فرمود:

کسی که در خلوت مرتکب گناه شود خداوند به او نظرلطف نمی کند. چه سخنی به آن زن گفتی ؟ از روی شرم و حیا سر در گریبان افکندم و توبه کردم .

امام باقر علیه السلام فرمود: شوخی با زن نامحرم را تکرار نکن .

اسف۲۰۱۳۹۱

اجازه هست از خانم شما لذت ببرم؟؟

«بسم رب المهدی المنتظر» hijab

جوان خیلی آرام و متین به مرد نزدیک شد و با لحنی مودبانه گفت:

– ببخشید آقا! من میتونم یکم به خانم شما نگاه کنم و لذت ببرم؟

مرد که اصلاً توقع چنین حرفی رو  نداشت و حسابی جا خورده بود، مثل آتشفشان از جا پرید و میان بازار و جمعیت، یقۀ جوان رو گرفت و عصبانی، طوری که رگ گردنش بیرون زده بود، او را به دیوار کوفت و فریاد زد:

– مردیکۀ عوضی، مگه خودت ناموس نداری…؟ خجالت نمیکشی؟؟

اما جوان،خیلی آرام، بدون اینکه از رفتار و فحش های مرد عصبی بشه و واکنشی نشون بده، همان طور مودبانهه و متین ادامه داد..

– خیلی عذر میخوام؛ فکر نمیکردم این همه عصبی و غیرتی بشین! دیدم همۀ بازار دارن بدون اجازه نگاه میکنن و لذت میبرن، من گفتم حداقل از شما اجازه بگیرم، که نامردی نکرده باشم…!
حالا هم یقه مو ول کنین! از خیرش گذشتم!!

مرد خشکش زد… همانطور که یقۀ جوان را گرفته بود، آب دهانش را قورت داد و زیر چشمی زنش را برانداز کرد…

التماس دعا

اللهم عجل لولیک الفرج

آبا۱۰۱۳۹۱

پرسشی پیرامون حدیث غدیر از سوی اهل سنت

«بسم الله الرحمن الرحیم»

روزی یکی از دوستان سنی به دیدنم آمده بود.

گفتگوی مفصلی درباره حقانیت اهل بیت (علیهم السلام) داشتم از جمله به خطبۀ حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) در غدیر خم استناد کردم.

ایشان می‌گفت: مولا در این حدیث به معنای دوست آمده است. نهایتاً هر چه دلیل آوردم قبول نکرد. خداحافظی کرد و به سمت بلوچستان حرکت کرد.

یک ساعت از رفتنش گذشته بود که به او زنگ زدم و گفتم: کار خیلی مهمی با شما دارم باید برگردی!!!
گفت: من باید بروم؛ وقت ندارم برگردم؛ خانواده‌ام منتظرم هستند چه کارم داری؟ در تلفن بگو!

گفتم: کار مهمی دارم؛ تلفنی نمی‌توانم بگویم باید خودت اینجا باشی. خیلی اصرار کردم و به زور برگشت. وقتی به من رسید،

گفت: چه کار مهمی داری که من را از این همه راه برگرداندی؟

گفتم: می‌خواستم بهت بگم: دوستت دارم.

گفت: همین!!!

گفتم: بله. همین را خواستم به شما بگویم.

دوستم ناراحت شد و گفت: خانواده‌ام منتظرم بودند و باید می‌رفتم. این همه راه من را برگرداندی که بگویی دوستت دارم!؟؟ اذیت می‌کنی؟

گفتم: سوال من همین‌جا است چطور وقتی شما با عجله به سمت خانوادۀ منتظرتان می‌روید، و شما را از راهتان که می‌روید بر می‌گردانم تا به شما بگویم دوستت دارم؛ ناراحت می‌شوی و در عقل من شک می‌کنی!!

ولی وقتی پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) دهها هزار نفر را که با عجله به سمت خانوادۀ خود که آمادۀ استقبال از آنها بودند، می‌رفتند، سه روز در زیر آفتاب سوزان، معطل کردند که فقط بگویند: هر کس من را دوست دارد علی (علیه‌السلام) را دوست بدارد؟
این کار پیامبر (صلی الله علیه و آله) عاقلانه بود؟! آیا این اقدام پیامبر (صلی الله علیه و آله) ناراحتی مسلمانان را در پی نمی‌داشت؟؟ آیا آنها در عقل چنین پیامبری شک نمی‌کردند؟

با این کاری که کردم دوستم با تمام وجود احساس کرد که چه حرف خنده‌داری زده است و اقرار کرد که پیامبر در جریان غدیر خم‌، نکتۀ مهمتری می‌خواست بیان کند و الا برای بیان دوستی علی(علیه‌السلام) نیازی نبود مسلمانان را از راهشان برگردانند .

منبع: به نقل از وبلاگ سؤالاتی که مرا شیعه کرد

التماس دعا

اللهم عجل لولیک الفرج

فرو۱۷۱۳۹۱

حضرت زهرا و پرونده فدک…

«بسم الله الرحمن الرحیم»
 

پیکر بی‌جان پیامبر اسلام (صلوات الله علیه و آله) هنوز دفن نشده بود که عده‌ای در سقیفۀ بنی ساعده جمع شدند و برای جانشینی پیامبر خدا به شور و مصلحت اندیشی پرداختند و به خواست و سلیقۀ خودشان، ابوبکر را به عنوان خلیفۀ اول انتخاب کردند و با وی بیعت کردند…

آنها پیمانی را که در غدیر با پیامبر و علی (علیهم السلام) بسته بودند را به باد فراموشی سپردند و آن حادثۀ عظیم و بیعت چند هزار نفری را دوستی علی خواندند و قائله را به خیال خودشان تمام کردند.

حضرت امیر (علیه السلام) در دفاع از حق خود، از انصار و یاران رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) طلب یاری نمود ولی هیأت حاکمه از این وضع احساس خطر کرده و در صدد برآمد تا با هجوم به بیت وحی، ارکان حکومت خود را محکم کند.

پس از حمله‌ها و هتک حرمتهای متعدد که به خانۀ دخت نبی اسلام(صلوات الله علیه و آله) شد، و سوختن خانه و شهادت حضرت محسن(سلام الله علیه) و زخمی شدن حضرت زهرا (سلام‌الله علیها)، نامردمان که دیدند کاری از پیش نرفت تصمیم گرفتند با تحریم اقتصادی و غصب فدک، به اهل بیت پیامبر (سلام الله علیهم) فشار بیاورند و با این شیوه بلکه بتوانند سلاله‌های پیامبر را نیز با خیال‌های شوم خود همراه کنند.

فدک، محک الهی بود که از همان اولین ساعت اعطای آن به فاطمه(علیهاالسلام) با عکس‏العمل‌های موافق و مخالف روبرو شد. این برخوردها که در واقع بروز دهندۀ باطن اعتقادی مردم بود، ادامه پیدا کرد تا روزی که فدک غصب شد، و از آن روز، گران‌سنگی شد که عیار دوست و دشمن را محک زد، و آنچه مردم در زمان پیامبر(صلی‌الله‌علیه و آله) جرأت بروز آن را نداشتند ظاهر شد، و هر کس نشان داد که به راستی از غصب فدک ناراحت است یا خرسند، و یا نسبت به آن بی‏تفاوت است و برای او ارزشی مثبت یا منفی ندارد که به دفاع از آن برخیزد و اظهار نظر کند.

آری…

 پروندۀ فدک باز شد تا نام دوست و دشمن را تا آخر تاریخ در خود ثبت کند!

واضح است که غاصبین فدک دو دسته‏اند: یکی آنان‌که در حیات فاطمه (علیهاالسلام) شخصاً اقدام به غصب آن نمودند، و دستۀ دوم آنان‌که در طول تاریخ از غاصبین طرفداری کردند و به هر صورتی قلبشان از غصب حق فاطمه (علیهاالسلام) راضی بود. نام هر دو دستۀ غاصبین در دفتر فدک ثبت خواهد شد.

فدک هدیه بود… هدیه‌ای از جانب پیامبر خدا به فاطمۀ زهرا (سلام الله علیها) تا سندی تلخ باشد بر چهرۀ خیانتکار افرادی که نفاق را در اسلام بنا نهادند….

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها بعدد ما احاط به علمٌ و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین الی یوم القیامه

فاطمه از ریشۀ “فطم” به معنای کنده‌شدن و جدا شدن است.

یونس بن ظبیان روایت می‌نماید که امام صادق(علیه‌السلام) از من پرسید:
آیا می‌دانی که تفسیر فاطمه چیست؟
گفتم: مولای من! خودتان تفسیرش را بفرمایید.
ایشان فرمودند: فاطمه (سلام الله علیها) از هرگونه بدی و زشتی جدا شده بود (فطمت من الشر) و اگر مولا علی(علیه‌السلام) با او ازدواج نمی‌نمود، از ابتدای خلقت، هیچ شخصی هم‌تراز و صلاحیت‌داری برای ازدواج با او پیدا نمی‌شد.

مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج ۴۳، ص ۱۰، باب ۲، روایت ۱، مؤسسه الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ هـ ق

التماس دعا

اللهم عجل لولیک الفرج

اسف۲۸۱۳۹۰

توصیۀ آیت الله بهجت (ره)

بسم الله الرحمن الرحیم

شخصی از حضرت آیهالله بهجت رضوان‌الله تعالی علیه می‌پرسد:

“چه کنم که در معنویات آن‌قدر موفق باشم که صاحب کشف و کرامت گردم؟”

آن پیر روشن‌ضمیر در پاسخ می‌فرمایند:

“کسانی که از مقداری معنویات برخوردار بودند، دنبال کشف و کرامت نمی‌رفتند. عاشق مقامات عرفانی و کرامات نباشید، گاهی این جور کارها شما را به جهنم می‌برد! انسان باید در این مسیر انسانیت و کسب معارف، اهل مراقبه باشد و تا به مراقبه نرسد، فایده‌ای ندارد!”
(کتاب پرسش‌های شما و پاسخ‌های آیهالله بهجت، جلد دوم)

واقعیت آن است که حضرت آیهالله بهجت که خود اهل کرامات بودند و اساتیدی اهل کرامت و مکاشفه داشتند و چه بسا شاگردانی اهل کرامت پرورش داده باشند، افراد را از مسیر پرخطری پرهیز داده‌اند که طمع بی‌جا در آن می‌تواند مشکلات عدیده دنیوی و اخروی ایجاد کرده و گاه انسان را به ورطه علوم غریبه و حتی رابطه با برخی موجودات غیبی که دشمن انسان هستند، بکشاند.

بنابراین، این عارف برحق، همواره تاکید می کردند که راه واقعی عرفان “ترک گناه” است و چون این امر که البته ساده هم نیست حاصل شد، بقیه خیرات به سوی انسان سرازیر می‌شود.

به واقع کرامت شیعه به قرآن و عترت است و با وجود این دو به چیزی نیاز ندارد، هر چند که آنان که خالصانه پای در این راه نهند و از طمع به عجایب بپرهیزند، خداوند آنان را مشمول رحمت کرده و کراماتی نیز نصیبشان می‌کند، آن‌گونه که نصیب آیهالله بهجت فرمود: “الذین جاهدوا فینا، لنهدینهم سبلنا”

منبع: وبلاگ شکوفۀ نرگس

التماس دعا

اللهم عجل لولیک الفرج